Prawo włoskie, Prawo polskie, Obywatelstwo włoskie, Przegląd polskiej prasy

środa, 22 kwietnia 2015

Szybki rozwód – zielone światło od Camera dei Deputati

Wczoraj Camera dei Deputati (Włoska Izba Deputowanych) ostatecznie zatwierdziła nową ustawę dotyczącą rozwodów. Teraz przepisy aby mogły wejść w życie muszą zostać opublikowane w Gazzetta Ufficiale (Dzienik Ustaw). Prawo zostaje zmienione po ponad 40 latach.

Wprowadzona ustawą nr 898/1970 do włoskiego porządku prawnego trzyletnia separacja należy do najdłuższych w Europie, a jej długość przedłuża dodatkowo fakt, że bieg terminu rozpoczyna się nie od faktycznego zaprzestania wspólnego zamieszkiwania przez małżonków, lecz od dnia, w którym para wnosząca o separację stawi się po raz pierwszy przed prezesem sądu w postępowaniu dotyczącym separacji. Dopiero po trzyletniej obligatoryjnej, nieprzerwanej separacji możliwe jest przeprowadzenie rozwodu.

Nowa ustawa przewiduje zmniejszenie z 3 lat do 12 miesięcy minimalny czas trwania okresu separacji małżonków który jest niezbędny do złożenia uzasadnionego wniosku o rozwód w przypadku separacji sądowej oraz 6-miesięczną separację wnoszoną na zgodny wniosek stron (w przypadku separacji za porozumieniem stron).

Jak informuje La Stampa „il divorzio breve” będzie obowiązywał również dla toczących się już postępowań. 

foto: www.pixabay.com

środa, 15 kwietnia 2015

Bonus bebe - czyli włoskie becikowe

9 kwietnia we włoskim Dzienniku Ustaw zostało opublikowane wreszcie długo oczekiwane rozporządzenie dotyczące pomocy finansowej dla rodzin, w których w roku bieżącym narodzi się lub np. zostanie zaadoptowane dziecko. Teraz wszystko zależy od INPSu, który będzie musiał udostępnić odpowiednie wnioski i zdefiniować procedurę ich składania online.
Zgodnie  z ustawą bonus bebè w wysokości 80 euro (960 euro rocznie)  powinien być wypłacany co miesiąc przez trzy lata, licząc od narodzin czy adopcji dziecka, wszystkim rodzinom,  których roczny dochód (według wskaźnika Isee - L'indicatore della situazione economica equivalente – jest to pewnego rodzaju wskaźnik dochodu na rodzinę we Włoszech) nie przekracza 25 tysięcy euro lub 180 euro miesięcznie (1920 euro rocznie)  jeśli Isee rodziny nie przekracza 7 tysięcy euro rocznie. Dotyczy to wszystkie dzieci urodzone/ zaadoptowane od 2015 r. do 2017 r.
Z becikowego skorzystają też tysiące imigrantów legalnie przebywających na terenie Włoch.

Wnioski można składać online na stronie internetowej INPS (www.inps.it) w przeciągu 90 dni od daty urodzenia/adopcji, lub w przeciągu 90 dni od daty wejścia w życie rozporządzenia. Osoby, które złożą wniosek z opóźnieniem będą mogli skorzystać z pomocy finansowej, zaczynając od dnia jego złożenia.
Tekst przygotowany na podstawie: http://www.stranieriinitalia.it/, http://naszswiat.net/

Foto: pixabay.com

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Od 18 maja wnioski o nadanie włoskiego obywatelstwa będzie można składać przez internet!

Dotąd  wnioski o nadanie obywatelstwa włoskiego składało się osobiście lub wysyłało listem poleconym.  
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departamento della Liberta’ Civili e l’Immigrazione) zapowiada od 18 maja 2015 r. usprawnienie systemu SICITT (Sistema Informativo Cittadinanza) oraz zniknięcie wniosków papierowych o nadanie obywatelstwa włoskiego.  Zostanie wprowadzony system informatyczny, dzięki któremu wnioski o przyznanie obywatelstwa będzie można składać online. Wnioskodawca w pierwszej kolejności będzie musiał się zarejestrować w systemie, a następnie po zalogowaniu się (za pomocą otrzymanego podczas rejestracji loginu i hasła) wysłać wszystko przez internet.
Do wypełnionego kwestionariusza trzeba będzie załączyć skan dokumentu tożsamości, dokumentów wystawionych przez kraj pochodzenia (akt urodzenia i zaświadczenie o niekaralności) oraz skan potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 200 euro.
Po wysłaniu dokumentów będzie można także przez internet śledzić na jakim etapie  jest nasze postępowanie.
Nowy system składania wniosków powinien rozwiązać jeden z największych problemów, z jakim dotąd borykają się włoskie urzędy. Mianowicie chodzi o kolejki oczekujące na złożenie wniosku.
Po zainaugurowaniu systemu informatycznego przez miesiąc będzie można wybierać pomiędzy sposobem składania dokumentów (osobiście w urzędzie lub przez internet). Natomiast od 18 czerwca br. wnioski będą przyjmowane wyłącznie  przez internet.
Jak informuje nas dziennik Enti Locali w niektórych włoskich  prowincjach wnioski online będzie można składać wcześniej.  Alessandria, Aquila, Cuneo, Firenze, Mantova, Modena i Novara to miasta, w których procedura “wszystko online” ruszy już od 1 kwietnia. Od 1 maja w gminach tych wnioski o obywatelstwo będą przyjmowane wyłącznie przez internet.
Tekst przygotowany na podstawie: http://www.stranieriinitalia.it/http://naszswiat.net/